Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Hile bilgi, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı tıpkı anahtar üzere kullanmaya çalışanların Matbuat İlan Kurumu’nu misyon alması bizler için şaşırtı değil. Unutmayalım ki burada sunu şişman zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ait tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla mücadele etmeli ve emniyetli olduğu günlere esasen kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK tarafından kentteki bir otelde düzenlenen “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Mıntıka Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın domestik ve bölgesel haberlere ulaşması amacıyla kamuoyu görevi üstlenen domestik gazetelere vasıtalık hizmetleri başlamak amacıyla kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in son dönemlerde adının sıkça gündemde saha almaya başladığını tamlayan Erkılınç, ekim ayında benzeri öğün daha Meclis’e gelecek Basın Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in nasıl şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, sonuç kanun teklifi çerçevesinde BİK’in kamu kurumu olmasına karşın farklı zemine çekilerek birçok tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Başkaca Matbuat İlan Kurumu karşı medyayı güçlük altına kabul etmek için kurulmuş yıpranmamış aynı gurur imajı çiziliyor. Matbuat İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli ayrımsız şekilde dağıtılmasıydı. Yaklaşık 60 yılı aşkın sürede, her dönemde düşünüm ve muhteva farkı gözetmeksizin tavassut hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye de bitmeme edecek. Zaman BİK’in belli odaklar yoluyla yıpratılmaya çalışılması bizi hiç üstelik şaşırtmıyor. Son 20 yılda Türkiye’nin dâhilen ve haricen kuşatılmaya çalışıldığı her dönemde iletişim araçları ergonomik aynı aparat olarak göründü. İnanıyorum kim bu kapsam vatanını, ülkesini muhip, halkıyla sevecen olan sizleri birlikte ziyadesiyle tasalı ediyordur. Domates Dolması bilim, dezenformasyon ve beşinci branş faaliyetlerinde basınımızı aynı açkı gibi kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu amaç alması bizler amacıyla şaşırtı değil. Unutmayalım ki burada yer nazik zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilgili tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla mücadele etmeli ve güvenli olduğu günlere yeniden kavuşmalıdır diye ümit ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının sunma şişman destekçisidir”

BİK’in görev ve yetkilerinin mahsus olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasi karar alması, medya kuruluşlarının cezalandırılmasının ustalık namına üstelik mevzuat namına da kabil olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Matbuat İlan Kurumu, bir cezalandırma kurumu değildir. Türk basınının sunma büyük destekçisidir. Bizler gelgel namına basına olan desteğimizi arttırarak bitmeme ettirmenin yollarını arıyoruz. Yerli gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu’nun ceza ödeme yetkisi yoktur. Olmayan tıpkı yetkinin eyleme dönüşmesi dahi olanaklı değildir. Tığ seçkin gazete veya dergiyi cezalandıramayacağımız üzere ödüllendiremeyiz. Basın İlan Kurumu hiçbir gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye konuştu.

“Bütün gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı eskimemiş bebek hazırlamaktır”

Yerli gazete sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, yalnız basılı yayınlarla kalmayıp internet gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine belen eden Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın sunma koskocaman gazeteleri matbu yayınlarının yanında yatırımlarını dijitale birlikte yönlendiriyor. Çünkü büyük ve cebin konulamaz aynı dijital tahavvül yaşanıyor. Ayakta var olmak üzere değiş ve dönüşüm kayıt. Bayrı kültürümüzün hamal unsurlarından hattatlar ince süre matbaanın gelişini geciktirdi. Fakat değişim o dönemde da kaçınılmazdı. Zaman birlikte bu değişim kaçınılmaz. Hattatlar alın çıkıyor diye niteleyerek matbaanın gelişini çalmak tür olamadığı kadar bugün üzere dahi dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini biz düşünmüyoruz. Sonuç iki yıl süresince genel ağ haberciliğinin geliştirilmesi, eskimemiş medya reklamcılığının geliştirilmesi, basın işletmelerinde hikmet güvenliği ve siber düzenlilik bilinçlendirme eğitimi, domestik basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve içtimai iletişim araçları eğitimi başlıklı eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz bilcümle basın kuruluşlarının dijitale geçiş süreçlerinde delalet ettik. Mecmu gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı kullanılmamış bebek hazırlamaktır.”

Yıpranmamış yasayla internet siteleri üstelik kesiksiz eser sayılacak

Erkılınç, ekim ayında TBMM Umumi Kurulunda görüşülmesi planlanan Matbuat Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, iletişim araçları ve siyasetin benzeri kesimi vasıtasıyla bilinçsiz tıpkı şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Süt Kuzusu kıç uyduran tensikat etkili tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla yürütülen müsvedde operasyonlarına maalesef kâh evcil gazetelerimiz bile katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle geçmiş 8 ayda icra müdürlüklerimize ilişkin menkul ve emlak ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden aşkın. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın adına hangi koydular? Farklılık teklifinin basın camiası üzere getirdiği en eke teceddüt, genel ağ malumat sitelerinin süreli iz kapsamına alınmasıdır. Bundan Sonra internet siteleri birlikte devamlı iz sayılacak, resmi zar yayımlayacak ve çalışanları matbuat kartı alabilecekler. Kanun çıktığında resmi zar yayınlama hakkı kâin gazetelerimize ilişik genel ağ sitelerinin bittabi müktesep doğruluk anlamında bire bir ayrıcalığı da olacak. Burası çokça balaban. Yani bakir sâdır tıpkı genel ağ sitesiyle yazılı basından internete geçenlerin aralarında bire bir farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasa çıktıktan sonraları bununla ait mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Büro Müdürü Ebubekir Günel da ahit mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek yerine gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek çözüm üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya müteveccih tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, planlı toplantının hem iş birliğin gelişmesine yardım sağlayacağını hem birlikte ati değerli fikirleri dinlemeye açkı olacağını aktardı.

İlki Bursa’bile gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya büro yer müdürleriyle domestik ceride sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı havza toplantısı, soru karşılık ve öneri bölümüyle bitmeme etti.Share: