Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, İzmir’de gazete temsilcileriyle buluştu

Matbuat İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, basın kuruluşlarına ceza ita veya ödüllendirme yetkileri olmadığını, fakat mevzuattan kaynaklanan birtakım yaptırımları uyguladıklarını söyledi.

Erkılınç, BİK marifetiyle Balçova Termal Otel’üstelik düzenlenen “Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantıları”nın açılında, eş sorunları görüşmek amacıyla tıpkı araya geldiklerini belirtti.

BİK’in gazetecilerin hamisi, koruyucusu olmadığını ifade fail Erkılınç, “Sizler nazik ortaksınız, yüzde 85’lik pay sahibisiniz. Bizler üstelik basit ortağız. Nedeniyle bu paydaşlık çerçevesinde sizlerin işlerinizin elan mebzul gitmesi, henüz yolunda, daha verimli olabilmesi için mücahede sarfiyat ediyoruz.” dedi.

Kanunun verdiği yetkileri kullanmaya başladıkları anda ara sıra tepkilerle karşılaştıklarını aktaran Erkılınç, basın kuruluşlarına kesilen cezaların birlikte arada sırada tartışma konusu olabildiğini kaydetti.

Erkılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim ceza ita yetkimiz namevcut. Tığ ne ödüllendirebiliriz ne da ceza verebiliriz. Bizim mevzuattan kaynaklanan kimi yaptırımlarımız var. Bu yaptırımlarda da bu paraların hiçbirisi bizim kasamıza girmiyor. 10 gazetenin içinde 1 gazete geçersizlik yapmışsa diğerlerinin hakkını gasbetmiş sayıyoruz ve o parayı onlara dağıtıyoruz. Kıygın olursa telafi ediyoruz. Diğerlerinden alıp o gazeteci arkadaşlara, o gazeteye iade ediyoruz parasını. Bizim mükâfatlandırma kadar aynı yetkimiz bulunmayan.”

Ülke genelinde 952 resmi zar ve reklam yayınlama hakkına taşıyan gurur olduğunu dile getiren Erkılınç, resmi ilana mahkum durumda olan gazetelerin bulunduğunu fakat resmi ilana sınırlanmış gazeteciliğin haddinden fazla detaylı süremeyeceğini, bunun akıllıcasına de olmadığını anlatım etti.

Yazılı basın ve genel ağ medyası

Basılı yayın organlarının “hukuk, hürriyet, müsavat, paylaşım” kavramlarını sık sık kullandığının altını çizen Erkılınç, şöyle konuştu:

“Ama bakir tıpkı camia doğdu, yeni benzeri soy sop geldi. Gazetelerin, genel ağ medyasını namevcut alma kabilinden tıpkı kasıntı zarfında olduğunu görüyoruz. Başkaca ‘Bize hangi genel ağ bergüzar yasasından kardeşim? Nereden kök bulurlarsa bulsunlar. Hangi halleri varsa görsünler.’ gibi. Medya mıdır, medyadır. Habercilik yapıyorlar mı yapıyorlar. Hem dahi çok daha aceleci habercilik yapıyorlar, çok iyileri var süresince. Ama beraber oldukça ayrımsız demir boku dahi var ortamında. Çer, çöp, basak altı, tıpkı telefon, benzeri iletişim araçları kendisini pazarlıyor. Amma ben bunların anbean ayıklanacağını düşünüyorum.”

İzmir, Vazıh, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak’taki domestik ceride sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı mıntıka toplantısı soru, karşılık ve öneri bölümüyle bitmeme etti.Share: