Meksika’nın 16 yiğit arama-istirdat köpeği yardım üzere Türkiye’ye geliyor

Serencam verilere göre 5 binden çok insanın yaşamını yitirdiği deprem felaketi sonrasında taharri-kurtarma çabaları bitmeme ederken, birçok ülkeden de arkalama çağrıları gelmeye devam ediyor.

SAYISIZ İNSANIN KURTARILMASINDA ALIM ÇALIM OYNADILAR

Çok sayıda ülkeden taharri-istirdat çalışmalarına akmak üzere ekipler Türkiye’ye ulaşmaya başlarken Meksika’nın gönderdiği ekipteki 16 köpek birlikte özen çekiyor. Hususi talimli ve bir zaman Meksika’daki birçok depremde çok sayıda insanın kurtulmasını sağlayıcı köpeklerin Türkiye’da dahi ekiplere haddinden fazla nazik yardımı olacağı durum ediliyor.

SALI HASET YOLA ÇIKTILAR

Kuzey Amerika’daki fay hattından etkilenen ülkelerden biri olan ve kontrol-istirdat köpeklerinin eğitimi üstüne dünyanın mahdut ülkelerinden biri olan Meksika’nın gönderdiği köpekler beyninde Julia, Ecko, Orly, Timba, Rex ve July’ın bile olduğu 16 kapik var. Köpeklerin dahi olduğu ekiplerin Salı günü yola çıktığı belirtilirken Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard da, “Kalbimiz şu an Türkiye’ye uçan müzaheret ekibimizle” mesajını paylaşmıştı.

MEKSİKO’DAKİ DEPREMDE “KAHRAMAN” İLAN EDİLDİLER

Meksika Izzet Başkanı Andres El Kitabı Lopez Obrador, 150 kişiden oluşan taharri-istirdat ekiplerini Türkiye’ye atıf kararı almıştı. Belçika Malinoisi, Avustralya çoban köpeği ve labrador kabilinden farklı cinslerden hususi talimli köpeklerin bulunduğu grup 2017’da Meksiko’bile meydana mevrut depremde yiğit car edilmişlerdi.

DONANMANIN BİR PARÇASI: FRİDA

Meksika donanmasının bire bir parçası olan ve 2022’üstelik yaşamını yitiren solgun labrador Frida, gözlükleri ve ayakkabıları ile ülkenin sembolü ergin ve 2010-2019 yılları beyninde 43 kişiyi kurtarmıştı.

Share: