Seydişehir’de 5 çilek bahçesinde başlatılan çilek ekimi 500 dekar alana yayıldı

Seydişehir’da 5 çilek bahçesinde ekimine başlanılan deneme çilek ekimi, 16 yılda 500 dekar alana yayılarak havza halkı için koca bire bir inikat kaynağı haline geldi.

İlçenin Yaylacık Mahallesi’nde 16 sene geçmiş Tarım İl Müdürlüğü yoluyla 5 bahçede başlatılan sınama çilek ekimi ilçede anbean gelişti.

Yaylacık Mahallesi’nde düzenlenen hasat etkinliğine katılan Belediye Reisi Mehmet Tutal, “Burada yaşayan insanlarımız cebin teriyle ellerinin nasırı ile geçimlerini sağlıyorlar. Ürün kazanç açısından da değerlendirildiğinde kırıcı anlamda gelirleri var. Yaylacık, Mesudiye, Dikilitaş, Ketenli mahallerimizde başlayan Çilek Seydişehir’birlikte kötü bölgelerde kâin mahallerinde bile yaygınlaştı. Şu anda Seydişehir’dahi 4 Bin 800 dekar alanda çilek üretimi gerçekleştiriliyor. Bu üstelik üretim anlamında 60 bin tona andıran üretim yapılıyor ve işleniyor. Seçme güzeşte sene üretim artıyor. Yaylacık, Mesudiye, Dikilitaş, Ketenli mahallelerimizde rakımın faziletli olması ile tamamen natürel bire bir üretim yapılıyor. herhangi bir kimyasal kullanılmıyor hoş koku de iddialıyız.” dedi.

Yıllık 500 tona mail yapıt alınıyor

Yöre halkı üzere bati bire bir dirimlik kapısına dönüşen çileğin mikro dışına üstelik ihraç edildiğini tamlayan muhtar Ömer Kalemci de, “Yıllık ortalama 450-500 ton çilek üretiyoruz ve vakit kaybetmeden Türkiye değil mikro dışına üstelik ihraç ediyoruz. Üreticiler, çilek yetiştiriciliğinden yılın 5-6 kocaoğlan servet kazanabiliyor. Bölgede hava şartlarına vabeste namına hasat sonbaharın sonuna kadar sürüyor. . Mahallemizin yüzdelik 95 geçimini örgensel çilekten sağlıyor mahallemizde elden örgensel tarım ürünleri değil hayvancılıkta yapılıyor. Çilek geçmiş bizde başladı, elan sonra Mesudiye, Dikilitaş ve Beyşehir Hüyük bölgesinde yetiştirilmeye başladı. Konya ilçelerinde başlayan çilek dalgasında öncüyüz.” diye konuştu.

Seydişehir leblebisi üzere coğrafi işaretini aldıklarını belirten Komutan Tutal, ayrıca çilek ve karpuz amacıyla de coğrafi meni başvurusunu yaptıklarını sözlerine ekledi.

Share: