Tembel alanların ekilmesi amacıyla 1060 çiftçiye buğday tohumu dağıtıldı

Ağrı’da, tembel alanlarda buğday yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması üzere bin 60 çiftçiye yüzdelik 50 hibeyle 530 ton buğday tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Veca İl Hususi İdaresi kaynaklarıyla akçalanmış edilen, yüzdelik 50 hibeli yüzdelik 50 birlikte dikici katkılı “Aylak Alanlarda Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında TRT Park Alanı’nda izlence düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, bin 60 çiftçiye bütün 530 ton buğday tohumu verildi.

Vali Osman Varol, burada yaptığı konuşmada, tarımsal alandaki desteklerinden kontekst Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye teşekkürname etti.

Pandemi döneminde dünyanın bir nice durumunda azık sıkıntısı yaşandığını ve Reisicumhur Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin bu süreci arz şen atlatan ülkelerden olduğunu tamlayan Varol, şöyle konuştu:

“Tığ, merkezi hükümetin verdiği desteklerin yanı sıra İl Hususi İdaremizin kaynaklarını da zirai alana kazandırmaya mücahede ediyoruz. Bugüne kadar bu şekilde bir nice proje hayata geçirdik. Bugün de İl Hususi İdaremizin Tarım ve Orman Bakanlığımızla iş birliği halinde 8 milyon teklik bütçeyle bin 60 çiftçimize 530 ton tohumun dağıtımını gerçekleştireceğiz. Amacımız, atıl kayran bırakmamak, benzeri metrekare toprağı de yersiz tutmak. Kestirmece 2 almanak süreçte İl Hususi İdaresi kaynaklarından ekincilik ve hayvancılığa harcadığımız servet 120 milyon lirayı geçmiştir.”

Varol, kentte hayvancılığı ve tarımı yetiştirmek için ciddi ceht harcama ettiklerini anlatarak, bu tarımsal ürünlerde nazik mahsul elde ettiklerini söyledi.

Veca Belediye Başkanı Müddeiumumi Sayan ise oluşum ve sanayinin beraberinde çiftçilik ile hayvancılığı büyütmeleri gerektiğini rapor etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Engin’in dahi müzakere yaptığı programa, İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, devlet protokolü ve çiftçiler katıldı.

Share: