Türkeli’de 30 Ağustos Zaferi kutlamaları

Sinop’un Türkeli ilçesinde, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı nedeniyle tebrik programı düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen programa, İlçe Kaymakamı Sevinçli Âşık Yılmaz, Şehremini Veysel Şahin, İlçe Cumhuriyet Altını Başsavcısı Enis Şadi Saka, ofis amirleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na kaymakamlık ve şehremaneti başkanlığı çelenginin sunulmasının peşi sıra ihtiram duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Jandarma Astsubay Çavuş Halil İbrahim Kaçar, tarafından günün medlul ve önemini tamlayan müşavere yapıldı.

Kaçar, yaptığı konuşmada, “Bu utku; Celil önder Atatürk’ün önderliğinde çekilmiş milli bağlantı ve el birliği ruhu içerisinde, dünyanın sunu ruhlu ordularına alın elde edilen, özgürlük ve istiklal aşkı ile yanan tıpkı milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferidir. Bu zafer; ülkemizi ayırmak ve milletimizi lento altına kabul etmek, ayrıca çekmek isteyen güçler yoluyla yıllar süresince gizlice hazırlanan planların o zaman için sonuncusu olan Sevr paçavrasının yırtılıp atıldığı bugün, bu toprakların essah ve sonsuza kadar bir tane sahibi olan önemli Türk milletinin ve alp Türk ordusunun bağımsızlığı ve hürriyeti bahis konusu olduğunda, pekâlâ şahlandığının kül dünyaya gösterildiği yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı, tarihte benzerinin bulunmadığı nazirsiz aynı zaferdir. Türk tarihine altın harflerle merkum olan bu zaferin 100. yıl dönümünde böyle bire bir milletin bağrından sâdır Türk ordusunun mensubu olmakla hava duyuyoruz” dedi.

Törenin ardından Türkeli Kaymakamlığı’nda tebrik kabulü yapıldı. Tebrikat merasiminin peşi sıra program sona erdi. – SİNOP

Share: