Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle kategorik denize uğurlandı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle meydanda denize uğurlandı

SİNOP – Denizlerde büyük balıkçı tekneleri için geçerli av yasağı sona erdi. Balıkçılar 1 Ilkgüz gecesi itibarıyla sabırsızlıkla beklediği belirtik denizlere akıllıcasına cereyan etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’dahi başlayan yasak dönemi 1 Eylül itibariyle sona erdi. Av yasağının kalkması balıkçılıkta yetişkin limanlardan biri olan Sinop’ta düzenlenen törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde koşuntu mufassal bekleyişin peşi sıra coşku ve mutlulukla denize açıldı.

Düzenlenen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Denizli Saylav Gülizar Biçer Karaca, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP Sinop Saylav Hazar Karadeniz, AK Fırka Sinop Saylav Manzume Maviş, Sinop İl Cingöz Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Belediye Reisi Sulh Ayhan, amme gelgel ve kuruluş amirleri, sivil toplum bünye temsilcileri, protokol üyeleri ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu akşam nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Herhangi Bir sene olduğu kabil bu yıl üstelik heyecanlıyız. Cenabıhak kader ederse ongun benzeri sezon olmasını diliyoruz, fena hâlde sezonlar diliyoruz” diye konuştu.

Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki herhangi bir şeyin bire bir heyecanı var. Teferruatlı bir süre bekledik, inşallah iyicene tıpkı zaman olmasını diliyoruz balıkçılar üzere. Print bire bir sanat amma yarmak zorundayız. Şu zaman amacıyla Sinop açıklarındayız, ama Zonguldak ile Artvin arasındayız. Artık duruma göre değişik yerlere gideceğiz, Rusya tarafına makul gideceğiz bu yıl” ifadelerini kullandı.

Sinop Belediye Reisi Hazar Ayhan, “Balıkçılık el zanaattır. Balıkçılık sevmeden, fedakârlık göstermeden yapılacak aynı aksiyon değildir. O anlamda umum balıkçıları gösterdikleri özveriden kontekst kutluyorum. Umuyorum ki çıktı bugüne kadar yaşadıkları sıkınıtları imdi yaşamazlar. Umuyorum kim balık ülkemizde pazarda doğruluk ettiği yeri bulur, katma değeri faziletli aynı ürüne çevrilerek bizim için benzeri emtiaya dönüşür” şeklinde konuştu.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla gelişigüzel tür taharri ve denetimlerimiz bu av sezonu süresince dahi kesintisiz adına devam edecektir. Konuya ait valiliğimiz koordinasyonunda ilişkin tamlık kurumlar üzerlerine sakıt görevi sunma paradigma ve etkin şekilde hesabına getirmektedir. Bu tedbirden elan oylumlu olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine ilgiyle inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir bir biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 akarsu ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız için eli nimetli kazançlı ayrımsız sezon geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz için körpe olmasını diliyor, hepinize bağıntı ve saygılarımı sunuyorum” dedi.Share: