“Yakalanan evvel darbeci” Yurdakul Akkuş’un yeniden yargılandığı davada değişmeyen aşamasına gelindi

Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki çarpış girişimi sırasında Bursa’dahi sözde örfi idare komutanı olmayı beklerken, “yakalanan evvel darbeci”, dönemin İl Açıkgöz Komutanı Yurdakul Atmaca’un da aralarında olduğu 8’i tutuklu 16 sanık hakkında önce etap mahkemesince verilen kararın Yargıtay marifetiyle usulen bozulmasının ardından sanıkların, istinaf mahkemesinde yeniden yargılandığı davada, asıl hakkındaki mütalaaya alın savunmalarının alınması tamamlandı.

Bursa Kesim Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinde tanıdık duruşmaya sanıklar ile yakınları, avukatları ve Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar katıldı.

Suçsuz olduklarını öne süren sanıklar, beraat talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı vekili avukat Rıfat Nazır ise sanıkların gerçekleri gizlediğini ve doğru beyanlarda bulunmadığı görüşünü savundu.

Sanıkların masum olmadıklarına dayalı tutamak ve tanık beyanlarına işaret eden Vekil, bunlara bakıldığında olayın kül çıplaklığıyla ortaya çıktığını dile getirerek, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, 8 sanığın tutukluluğunun devamına hükmederek, karar duruşması için 31 Ekim’e aktarılma verdi.

İlk rütbe mahkemesi ve istinaf kararları

FETÖ’nün 15 Orak Ayı 2016’daki çarpış girişimi sırasında Yurdakul Akkuş’un yakalanması ve çantasından “örfi idare nasıp listeleri” ve “yeni organizasyon” dokümanları çıkması teşebbüsün seyri değişmiş, belgelere bakarak operasyonlar hızlanmıştı.

Atmaca’un çantasındaki dokümanda, neymiş örfi idare sırasında başa geçecek 81 el valisi askerler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kumanda kademesinde görevlendirmeler ile darbecilerin dalavere planı şemaları ve talih genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin düz aldığı rapor edilmişti.

Bursa 8. Gösterişli Ukubet Mahkemesinde yargılanan Akkuş, 11 Orak Ayı 2018’deki duruşmada ağırlaştırılmış müebbet delik cezasına çarptırılmıştı.

İlk mertebe mahkemesinin kararını değerlendiren Bursa Nahiye Adalet Mahkemesi 16. Ukubet Dairesi, 16 Ev 2020’de, yargılamayı ve verilen hapishane cezalarını hukuka akla yatkın bulmuştu.

Yargıtay 2. Ceza Dairesi, Atmaca ve diğer sanıklara yerli mahkemece sunulan ve istinaf mahkemesince hukuka akıllıca mevcut ağırlaştırılmış müebbet cezaevi cezalarını, sanıkların son savunmalarını görüntülü sistemle yapmalarının defans haklarını kısıtladığı gerekçesi ve usulen kâh ayrıksı gerekçelerle bozmuştu.

Share: