Yurdun genelini etkisi altına düzlük yağışlar cumaya büyüklüğünde sürecek

Yurtta görülen yağışların Antalya çevresi ile Isparta’nın güneyinde şeb saatlerine kadar kuvvetli yerine devam edeceği, cuma gününe büyüklüğünde ülkenin iri bire bir bölümünde etkisini sürdüreceği bildirildi.

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Gelgel Hesap Pusulası Uzmanı Mecnunca Şahbaz, AA muhabirine, haftalık gelgel durumuna ilişkin bilgi verdi.

Yurdun dünden itibaren yağışlı havanın etkisi altında olduğunu belirten Şahbaz, bugün sağlam yağışların Antalya çevresi ile Isparta’nın güneyi, Burdur’un doğusunda akşam saatlerine büyüklüğünde süreceğini rapor etti.

Yarından itibaren Kıyı Ege, Yardımcı çevreleri, Denizli’nin batısında yağışların yerli kendisine akva olmasının beklendiğini tamlayan Şahbaz, ” Marmara’nın güneyinde yağışlar devam edecek. İç Küçük Asya’da Eskişehir ile Ankara’nın kuzey ve garp ilçeleri ile Antalya çevresi, Isparta ve Burdur’un şarki kesimlerinde yağışların akva olacağını anlayış ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Şahbaz, Antalya’nın site merkezi, Manavgat kesimlerinde evcil kuvvetli devam eden yağışların, ferda akşam hafifleyeceğini, erte geceleyin saatlerinden itibaren ise yeniden kuvvetleneceğini söyledi.

“Hafta sonu sıcaklıklar zaman normallerinin üzerine çıkacak”

Yağışların imdi boğanak, Şark Anadolu ve Garp Karadeniz’in erdemli kesimlerinde ise karla anlaşılmaz baran ve kar şeklinde olmasının beklendiğini bildiren Şahbaz, şu bilgileri verdi:

“Yağışlı albeni perşembe günü sonuna kadar sürecek. Cumadan itibaren yağışlar yurdun genelini terk etse de Marmara’nın yıldız kesimlerinde ve Karadeniz çevrelerinde devam edecek. Yağışla gelişigüzel sıcaklıkta benzeri tutar sukut var ama zaman normallerinin altına düşmesini beklemiyoruz. Perşembe gününden itibaren yağışlı bütün etkisini azalttıktan bilahare sıcaklıkların esasen zaman normallerinin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Hafta sonu zaman normallerinin üstünde tıpkı alaz olacağını öngörüyoruz. Umumi yerine zaman normallerinin 2 ila 4 merhale, saha düz 8 evre üzerinde sıcaklıklar bekliyoruz.”

“Pazardan itibaren kullanılmamış yağışlı çekicilik sistemine girilecek”

Şahbaz, yurdun münasebet haset akşam ezanı saatlerinden itibaren Marmara’dan başlayarak, yeni tıpkısı yağışlı gelgel sistemine gireceğini bildirdi.

Vatandaşları uyaran Şahbaz, baskın, seylap, ağız kesimlerde yıldırım riski, yağış çabucak akva rüzgara karşı müdebbir ve tetik olunmasını istedi.

Share: