Çocukları viral enfeksiyonlardan müzaheret etmek üzere “maske” önerisi

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dahili Tababet Bilimleri Bölümü Bala Sağlığı ve Hastalıkları Esas Bilgelik Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş, bu sene gribin haddinden fazla koskocaman olduğunu belirterek çocukların sadık ve neşeli alanlarda peçe takmalarını önerdi.

Prof. Dr. Çokuğraş, Yavru Ahşa Hastalıkları, Yavru Acil ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları asıl malumat dallarından tedrisat üyeleriyle yaptığı bilgilendirme toplantısında, temas sağlıklı çocuğun mevsimsel olarak hastalanabildiğini, okula revan çocukların bu enfeksiyonları daha çok yaşayabildiğini ve yılda 6-8 sefer solunum yolu enfeksiyonu geçirilebildiğini anlattı.

Son dönemde peş peşe enfeksiyonlara kere açan tıpkısı salgın yaşandığını fakat bunun normal aynı süreç olduğunu tamlayan Çokuğraş, “Bu sene influenza, grip haddinden fazla rahat. Onun dışında RSV (Respiratuvar Sinsitiyal Virüs), Adenovirüs üzere 200 civarında virüs var. Bunlar art arda çocuklarda enfeksiyona kez açıyor. Hangi virüs ne belirtiye kere açıyor bunu tercüman olmak türlü değil.” bilgisini verdi.

Çokuğraş, virüslerin ortak belirtilerinin, öksürük, çığlık, büyüklenme akıntısı, halsizlik, mir ağrısı, geçit ağrısı olduğunu kaydetti.

“Acile 150 hasta geliyordu şimdi 400’lere yaklaşmaya başladı”

Müstacel serviste vakaların arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Çokuğraş, “Normal koşullarda evgin servisimize 150 parasız geliyordu şimdi bu kopya 400’lere yaklaşmaya başladı. Bu ailelere sav yaratmakla kalmıyor bizler amacıyla da ciddi tıpkı sorun haline geliyor. Zira kapasitemiz mahsus. Evgin servis mahsus ayrımsız sayının üzerinde hastayla karşılaştığı zaman buna cevap verecek ne yeteri büyüklüğünde doktor oluyor hangi da yatak oluyor ve dışarıda kuyruklar oluşuyor. Biz çocuk hekimleri dahi yoğun benzeri şekilde bu salgından yorulduk.” diye niteleyerek konuştu.

Çokuğraş, kâh bulaşan hastalıklara karşı aşılama olmanın yasaklayıcı benzeri yöntem olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Kovid-19’dahi Türkiye’de 12 yaşın üzerindeki dallar için aşımız var, bire bir dahi influenza, gribe karşı aynı aşımız var. 6 aylıktan itibaren çocukları aşılarsak yüzdelik 100 değilse da yüzdelik 70-80 oranında korunma sağlıyoruz. Bildirme azından hastalık daha belli belirsiz geçiyor. Ama özge virüslere cebin onlar amacıyla tıpkısı telkih maalesef yok. Onun üzere yapabileceğimiz madde, Kovid-19 pandemisinin başında yaptığımız şeyleri tekrarlamaktan ibaret. Mümkün olduğu büyüklüğünde canlı yerlere girdiğimizde ayrıntılar amacıyla konuşuyorsak, okullarda peçe teşyi etmek yardımcı tıpkı ilaç olabilir ya bile sinema temaşa üzere canlı sınırlanmış alanlarda maske takmak bir çözüm olanaklı.”

Şişman bulunulan yerlerden kaçınmak gerektiğini tamlayan Çokuğraş, ahali yıkamanın bile bu virüslerin bulaşması açısından engelleyici bire bir tedarik olacağını söyledi.

“İki senedir tutuk halde olan virüslerin hepsi tıpkısı anda geldi”

Bala Ahşa Hastalıkları Veri Dalı Akademisyen Doç. Dr. Ayşe Ayzıt Kılınç Sakallı, tagaddi ve sıvı desteğine özen ederek, antibiyotik kullanımına lüzumlu kalmadan viral enfeksiyonların üstesinden gelinebileceğini vurguladı.

Toplum adına maske kullanmanın apotr ilaç olduğunu tamlayan Sakallı, “Hele bebeklerde, altta yatan kimi kronik hastalığı olanlarda, yaşlılarda, potansiyel farkı, ihtisas, diyabet olanların az buçuk daha titiz davranması gerekiyor. Solunum yolu enfeksiyon semptomları olan kişilerin maske takmaları icabında sair zinde kişilerle benzeri ortamda bulunmaması gerekiyor.” önerisinde bulundu.

Yavru Evgin Selen Dalı Öğretim Üyesi Uzman Dr. Sinem Oral, iki senedir tor halde olan virüslerin hepsinin tıpkı anda geldiğine aksan yaparak, özellikle ailelerin kendilerini korumaları gerektiğine dikkati çekti.

Oral, “Serencam iki senede o büyüklüğünde dolgunca korunduk kim akıbet iki yılda doğan çocukların çoğu hakikat bir enfeksiyonla tüm anlamıyla karşılaşmadılar, o yüzden da vücutları henüz antrenmansız. Özellikle 3 ayın altındaki bebeklerde okkalı solunum yolu enfeksiyonları görüyoruz. Bu çocuklar hastalıkları bizlerden kapıyorlar o yüzden önceki aileler kendisine kendimizi korumayı öğrenmeliyiz ki torunlar henüz birkaç pestil olsunlar. Pandeminin başındaki önlemlere o büyüklüğünde merhametsizce olmasa bile dönmemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Share: