İsig: 9 Ayda 1.359 İşçi Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna bakarak; ilkgüz ayında 157, bu yılın evvel dokuz ayında ise bin 359 işçi, iş kazalarında yaşamını yitirdi. Yani günde yer bir iki 5 amele, hisse senedi cinayetlerinde öldü.

İSİG, ilkgüz ayına ilişkin İş Cinayetleri Raporu’nu bugün yayınladı. Buna göre; bu yılın önce dokuz ayında bin 359 amele, hareket kazalarında yaşamını yitirdi. Bu bilgi, günde yeryüzü beş altı 5 emekçinin gelişim cinayetlerinde öldüğü anlamına geliyor. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, ağustosta 186, eylülde 157 emekçi gelişim cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

“Havaların ısınmasıyla (anne adına tarım işkolundaki mobilizasyon ve üretim artışıyla) gelişigüzel mayıs-haziran-orak ayı-ağustos döneminde iş cinayetlerinde aynı sıçrama meydana gelmişti. Ilkgüz ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla tarım işkolundaki ölümlerde tenakus gerçekleşti.

Gemi, gemilik işkolunda ise oransal olarak aksiyon cinayetlerinde çoğalma var. Garantisiz çalışmanın bilgili olduğu işkolunda, hele kalp aksesi nedenli ölümler özen çekiyor. Önümüzdeki aktarılma, bu işkolundan başlayarak çığır hastalıkları mücadelesinin baştan ivme kazanması gerekiyor. ( Aliağa’birlikte önce avangart adımlar güzeşte aylar atılmıştı.)

Ilkgüz ayında dört dinsiz atılmış işçisi, hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli işçi Ahmet Binni’ye, çekçek ile atık kağıt ve plastik toplarken makine çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki işçi Gökmen Durmuş’a, saat 03: 30 atılmış kağıt toplarken taksi çarptı. İstanbul’birlikte 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atılmış kağıt toplayan Suriyeli iştirakçi Misil Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı. Sigortasız, sağlıksız koşulların ve yavru-muhacir-yaşlı emeğinin kısık olduğu, üç otuz dünyalık üzere belirsiz saatler çalışılan vb. işkolunda ivedili örgütlenme faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

40 yaşındaki Hülya Onaylı, İzmir Konak’ta, Tramvay Güreşçi Köprüsü durağında asayiş görevlisiydi. Saat 21: 45 civarında duraktan tuvalete başvurmak amacıyla ayrıldığı tam çevirici çarptı. DİSK/Umumi-İş 9 No’lu Şube üyesiydi. Sendika şubesi, yaptığı açıklamada ‘Bu, bire bir kaymakamlık değil aksiyon cinayetidir. Sendika namına tuvalet ve ayrımsız ihtiyaçlar üzere defaatle talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması için uyarıda bulunduk, fakat tek etap atılmadı’ açıklamasını yaptı. Tuvalet sorunu birçok iş yerinde karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte.

İşçi ölümlerinin şehirlere göre dağılımına baktığımızda İstanbul ve sabık yıllar onu izleme fail İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya gibi şehirler dışında Rum endüstri şehirlerindeki ölümler, buradaki işçileştirme ve güvencesiz çalışma koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Ziyalı, Denizli, Ankara, Konya, Sazak, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere dönük çalışmalara dalgalanmak gerekiyor.

Çocuk ve gailesiz işçilere dönük tıpkı savaşım başlığının süratle belirlenmesi geçişsiz. Bala iş, 4 ila 8 yaş ortada başlıyor. Bu yaşta, mevsimlik ekincilik işçisi, güdücü evet birlikte sokakta baş bezi satan bala ölümlerine rastlıyoruz. Fakat mevsimsel tarım işçisi çocuklarda ve sokakta müteharrik çocuklarda 8 yaşından itibaren bir artma var. 10-12 yaşlarda, dokuma ve metalde müteharrik çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren ekincilik, inşaat, sanayi ve hizmetlerde çalışan sayıları milyonlara ulaşan bala işçi var. 18-27 yaş ortada ise (endüstri, inşaat, hizmetler işkolunda) nazik şehirlere dökülmüş, geleceksiz ve güvencesiz kullanılmamış bire bir işçi sınıfı karşımızda.”

Share: